středa 30. října 2013

Víte, že ...


 ....morčata mohou být celoročně venku




Untitledpřesto že jsou morčátka velmi náchylná na nachlazení, mohou bydlet v zimě  venku, ale nesmí se přenést do teplého bytu / domu. Hrozilo by jim nebezpečí nachlazení při vrácení do venkovního bydlení.
- ve venkovním bydlení musí mít morčátka k dispozici dobře zateplený domek, kde se nesmí srážet voda, protože vlhkost může způsobit nachlazení a další onemocnění dýchacích cest. Domek je nutné vystlat vysokou vrstvou podestýlky a přidat seno na zachumlání. Pokud jako podestýlku používáme jen seno, začne brzy zapáchat. Čistit domek musíme každé 3-4 dny, abychom maximálně zabránili vzniku vlhkosti.
- zateplený domek je nutné vytvořit na míru počtu morčat, aby nebyl příliš velký a zvířátka si ho zvládla „zadýchat“. Výška by neměla přesáhnout 30 cm.
- zateplený domek by neměl by stát přímo na zemi, ale např. na polystyrenu nebo alespoň ve vzduchu na nožkách


- doporučuje se měnit vybavení zimního výběhu, protože morčátka uvítají změnu a bude je to lákat ze zatepleného domku. Budou prozkoumávat okolí, budou se pohybovat a tím se i zahřejí.

Krmení v zimě
- krmit je nutné v několika menších dávkách. Musíme si dát pozor hlavně na ovoce a zeleninu, kterou podáváme čerstvou, protože může zmrznout a u morčátka to může způsobit střevní potíže
- vodu v miskách a napáječkách je nutné několikrát denně měnit. Je možné do vody kápnout několik kapek oleje, aby voda nezamrzla tak snadno
- aby morčátkům nebyla zima, musí mít možnost se proběhnout, a tak zahřát
- morčata musí být každý den kontrolovaná – prevence nemocí
- kontakt mezi morčetem a člověkem je omezený (při velkých mrazech)
- jsem ochotný-á  v mrazu / dešti / větru krmit morčátka, čistit výběh, dodávat čerstvou vodu (v zimě několikrát denně), umývat misky, kontrolovat a mazlit se s morčíky?

Když jsme se rozhodli chovat morčata celoročně venku:
- morčata je možné chovat celoročně venku, protože jim venkovním chovem na zimu zhoustne srst
- morčátka, která venku nikdy nebyla, musíme zvykat postupně. Zejména prudký přechod na zelené krmení může způsobit průjem. Morčátka by měla ven přijít až v době, kdy pominou noční přízemní mrazíky. Zpočátku postačí, když budou morčata venku jen několik minut / později několik hodin.
Jaká morčata mohou přezimovat venku:
- pro venkovní bydlení musí být minimálně dvě morčata, ideální jsou čtyři, aby se vzájemně zahřála
- přezimovat venku mohou jen zdravá morčata. Březí samičky a nemocná zvířata je lepší přenést domů, a potom je v chladné místnosti postupně zvykat na návrat do venkovního bydlení (teplotu postupně každý den snižovat)

Recept měsíce - Dýňové jednohubky


Potřebujeme:
  • dýni Hokaido
  • jablka
  • Listy z jabloně
Postup:
  1. Vydlabeme dyni a nakájíme jí na malé kousky.
  2. Nakrájíme jablka a  kousky jablek naskládáme na kousky dýně.
  3. Na to všechno položíne listy jaboně.
Dobrou chuť

úterý 29. října 2013

Téma měsíce - Zuby

Fotky na profilu Timeline | via FacebookHlodáky rostou po celý život. To, co je v přírodě výhodou se může u domácích zvířat proměnit v nevýhodu. Jestliže zvířata nedostávájí dostatek tvrdé potravy, může se stát, že zuby porostou v oblouku sklopeném směrem dovnitř. Příliš dlouhé zuby musí zkrátit veterinář. S takovými zuby mají morčata problémy při příjmu potravy. Proto je pravidelná kontrola chrupu a dostatek potravy, kterou je možno ohlodávat, naprosto nutný. Moje morčata dostávají k okusování větvičky z chemicky neošetřované jabloně, hrušně, lípy nebo třešně a tvrdý chleba. Tu a tam můžete morčata rozmazlit i  kousacími kroužky, či tyčinkami. Ale na takové lahůdky pozor. Morčata jsou sice nadšenými příznivci těchto ohryzávacích dobrot, ty však obsahují příliš mnoho cukru. Po takovýchto kalorických bombách zvířata rychle tloustnou.

Fotka měsíce

Cute!