neděle 18. května 2014

Téma měsíce - prebiotika a probiotika

Prebiotika jsou nestravitelné látky, které vyživují „hodné“ střevní bakterie, tím podporují jejich růst a aktivitu a  zlepšují tak zdravotní stav organismu (posilují imunitu, potlačují zácpu, jsou prevencí průjmu a střevních infekcí. Jedná se zpravidla o oligosacharidy. Z přírodní prebiotik je nejdůležitější inulin, který je hojně obsažen např. v topinamburu nebo kořenu čekanky. Prebiotika obsahují i některé kvalitní granule (ve složení uváděny jako mannanooligosacharidy/MOS a fruktooligosacharidy/FOS) a také přípravek Pro-Digest (obsahuje inulin a fruktooligosacharidy/FOS).
GretaProbiotika jsou živé organismy („hodné bakterie“), které příznivě ovlivňují složení střevní mikroflóry a tím působí příznivě na zdravotní stav organismu. Probiotika lidí a morčat se liší ve složení  - morčecí probiotika obsahují bakterii Enterococcus faecium, která je pro jejich střevní mikroflóru podstatná a kterou v lidských probioticích nenajdeme. Tuto bakterii obsahují např. probiotika vhodná pro morčata od firmy Protexin (pasta Fibreplex, izotonický roztok Bio Lapis, kapsle Synbiotic plněné práškem rozpustným ve vodě). Tyto produkty obsahují jak živé organismy, tak prebiotika. Rozhodně nelze coby probiotikum doporučovat jogurty typu Activia, Actimel, která jednak obsahují laktózu, která může morčeti způsobit průjem (vzhledem k tomu, že probiotika se obvykle dávají jenom nemocným morčatům, může u nich průjem vážně zkomplikovat už tak špatný zdravotní stav) a jednak neobsahují onu podstatnou bakterii Enterococcus faecium, tudíž účinek bude nejspíš veškerý žádný. Pokud doma žádné pro morčata vhodné probiotikum nemáme, můžeme dát alespoň jako první pomoc Nutrimix DH (obsahuje maličko Enterococcus faecium) nebo obyčejný Hylak pro lidi (neobsahuje vůbec Enterococcus faecium)  a jdeme s morčetem okamžitě na veterinu, kde dostaneme pořádná probiotika.
Kdy podávat prebiotika a probiotika?
Veterináři doporučují podávat prebiotika a probiotika při léčbě průjmových onemocnění a během a po skončení antibiotické léčby či léčby sulfaléky. Léčba antibiotiky (ATB) a sulfaléky negativně působí na složení střevní mikroflóry - ničí „hodné bakterie, čímž způsobuje nerovnováhu mezi „hodnými“ a „špatnými“ bakteriemi a zvyšuje tak riziko nadbytku „špatných“ bakterií.
TIP!!! Nerovnováhu ve střevech může způsobit i nevhodná strava a nedostatek vlákniny ve stravě!!!
Probiotika dodávají do organismu „hodné“ bakterie a obnovují tak přirozenou rovnováhu ve střevech.
Podáváme je již během léčby (musíme však zachovat odstup mezi podáním léku a probiotik, protože při současném podání by léky probiotika zničily – např. léky podáme ráno a probiotika večer) a hlavně po skončení léčby.
Pokud nám lékař k ATB probiotika sám nenabídne, vyžádáme si je.
Podávání prebiotik a probiotik zdravému zvířeti je veskrze zbytečné.

Fotka měsíce

Haha

pátek 18. dubna 2014

Téma měsíce-drápky a ouška

K hygieně morčátka (i jiného chlupatého přítele) patří také čištění oušek a krácení drápků. Ouška čistíme jednou za týden (podle potřeby) např. roztokem Otifree (k dostání u veterinářů v ceně od 170,- Kč). Roztok kápneme hlouběji do ouška (nemusíme se bát, že morčeti ublížíme, protože kapátko je měkké, gumové). Potom ouško promneme (začvachtáme) a necháme morčíka zaklepat hlavičkou. Roztok uvolní maz a špínu, které ulpí na vnitřní straně boltce, kde ji setřeme – použijeme buničitou vatu či ubrousek. NIKDY morčeti nečistíme zvukovod vatičkami na špejli (vatovými tyčinkami) – mohli bychom mu zanést špínu i choroboplodné zárodky hluboko do oušek, nehledě k tomu, že bychom ho mohli neopatrnou manipulací poranit. Pečlivým a pravidelným čištěním můžeme předcházet bolestivému a vleklému zánětu zvukovodu, který rád přechází do chronického stádia.
http://www.kralici.cz/morcata/content/files/fluzko.jpgDrápky krátíme podle potřeby – některým morčatům rostou rychleji, jiným pomalu. Nenecháváme je přerůst, protože přerostlý drápek brání morčeti v chůzi a extrémně dlouhé drápky mohou deformovat prsty. Můžeme je krátit kleštičkami na drápky (pérovými nebo gilotinovými), speciálními nůžkami pro hlodavce nebo tzv. cvakačkami na nehty (ty se osvědčily svou přesností a snadnou manipulací). Drápky světlých (nebo světlonohých) morčat je snadnější krátit neboť v průhledném drápku je krásně vidět lůžko (často nesprávně označované jako nerv, žilka, maso…) – drápek krátíme kousek před lůžkem. U tmavých drápků není lůžko vidět, proto krátíme opatrněji, po menších částech a častěji (zabráníme prorůstání lůžka až ke konci drápku). Poraněné lůžko hodně krvácí, ale nemusíme mít obavu, že morčátko vykrvácí. Ranku vydezinfikujeme (roztok Betadine, Ajatin, líh apod.) a přiložíme tlakový obvaz  (prostě pořádně přitlačíme na místo gázu, ubrousek,…) a po chvíli krvácení ustane.

Fotka měsíce

http://data3.whicdn.com/images/111642170/large.jpg 


pondělí 31. března 2014

Novinky

http://data3.whicdn.com/images/108734990/large.jpgTento měsíc tu pro vás máme několik novinek, tou provní a nejsmutnější je, že před několika měsíci odešli Wanessa, Ashley a Muffík do morčecího nebíčka. Tou drohou novinku je, že jsme si rozhodly zrušit hned dvě měsíční rubriky a to Víte, že... a Recept měsíce pro morčátka. A poslední, co vám máme na srdci je se omluvit za to, jak jsme na blogu poslední dobou málo aktivní. Doufáme, že nám zůstanete i nadále věrní.

Andy a Kiki

Fotka měsíce

http://data3.whicdn.com/images/107812582/large.jpg

Téma měsíce-Dokrmování

Dokrmování

Pokud nechce morčátko po operaci nebo při zdravotních problémech jíst, je nutné ho stravou bohatou na vlákninu dokrmovat, aby se mu nezastavilo zažívání a v trávicím traktu se nemnožily škodlivé bakterie.
Dokrmujeme injekční stříkačkou (bez jehly a nejlépe o obsahu 1ml, která je dostatečně tenká, aby se morčeti dala vsunout mezi přední zuby a stoličky) umělou výživou (např. v ČR dostupné instantní seno Rodicare Instant, Osmizrnná nemléčná kaše od Nestlé, ve vodě rozmočené kvalitní granule, zeleninová dětská výživa neobsahující luštěniny a brambory – u nás toto splňují pouze dva zeleninové bio příkrmy od firmy Hipp: První karotka a Karotka s kukuřicí).
Místo vody lze na přípravu kaše na dokrmení použít rovněž rehydratační roztok Kulíšek, který koupíte v lékárně, nebo roztok Bio Lapisu či fenyklový čaj. Dokrmujeme každé 2-3 hodiny.
Pro případ dokrmování je vhodné mít doma alespoň 1 sáček instantního sena Rodicare Instant, ale musíme mít na paměti, že tento jeden sáček vystačí tak na jeden den a pokud budou potíže přetrvávat, musíme sehnat další. ! Pokud má morče blíže nespecifikované trávící obtíže, tak na rozpapání nepoužíváme nic “zeleného” (čti tráva, zelenina ovoce). Pokud by totiž byly problémy způsobené např. nadmutím, mohl by se morčíkův stav po podání zeleného ještě zhoršit.

Fotka měsíce

http://data3.whicdn.com/images/107812774/large.jpg

Téma měsíce-morčecí dieta

Dieta

Občas lidé svému mazlíčkovi dopřávají víc, než je zdrávo, a tak se může stát, že místo štíhlého mrštného morčáka mají doma najednou poněkud míň mrštnou špekatou kuličku. Bohužel tento stav má dopady nejen na vzhled morčátka, ale také na jeho zdraví – tuk mu obrůstá vnitřní orgány, což může vést až ke ztučnění jater a následnému úhynu.
V případě, že naše morče trpí nadváhou, je vhodné zvážit nasazení nízkokalorické diety. Dieta musí být zaváděna postupně.
Sestavení diety je velice jednoduché: - hlavní složkou potravy je seno následováno zeleninou
- granule a ovoce postupně (během 2 týdnů) omezujeme až do úplného vyloučení z jídelníčku
- morčeti nesmíme dávat žádné pamlsky (ani vločky)!
Snižování váhy musí být postupné, protože rychlé hubnutí by mohlo ohrozit zdraví morčátka. Je proto vhodné každý týden morčíka vážit a úbytky váhy kontrolovat. Morčíka musíme také podněcovat ke zvýšené tělesné aktivitě a umožnit mu trávit co nejvíce času mimo ubikaci, protože POHYB je ÚČINNĚJŠÍ než jakákoliv dieta.
Dieta při průjmu
Průjem dělíme na tři typy: 1) průjem z dietní chyby
2) průjem v důsledku napadení střeva mikroorganismy ( např. kokcidie, klostridie)
3) průjem v důsledku užívání ATB (antibiotik)
Průjem z dietní chyby vypadá jako měkké bobky nebo mírný průjem, ale morčátko je živé, aktivní, má zájem o okolí a s chutí baští. V tomto případě se zpravidla jedná o průjem v důsledku náhlé změny potravy, podání studené potravy nebo nevhodné skladby potravy. Morčátku nasadíme “senovou” dietu, během které bude mít k dispozici k jídlu jenom seno (kvůli upravení prostředí ve střevech), do napáječky můžeme přidat neslazený heřmánkový nebo řapíkový čaj a je vhodné morčeti podat i probiotika (viz kapitola Prebiotika a probiotika). Můžeme podat i Smectu (1/4 - 1/3 sáčku smícháme s trochou vody a podáme 3x denně do tlamičky injekční stříkačkou bez jehly) nebo živočišné uhlí (rozdrtíme půl tablety, smícháme s vodou a podáme injekční stříkačkou bez jehly do tlamičky). Pokud se stav morčete do 2 dnů nezlepší nebo se dokonce náhle zhorší (viz níže), na nic nečekáme, vezmeme morče a utíkáme na veterinu! Pokud má morčátko vodnatý nebo dokonce krvavý průjem, neztracíme čas pokusy s dietami a ihned navštívíme i s morčetem veterináře, protože takový průjem je často způsobený právě mikroorganismy (viz níže).
Průjem v důsledku napadení střeva mikroorganismy se objevuje náhle bez zjevných příčin a chovatelé ho mohou zaměnit s průjmem v důsledku dietní chyby. Morčátko se však ani po nasazení diety nelepší a často již po pár hodinách sedí naježené a apatické v koutku klece (viz ilustrační fotka) a průjem se dokonce může změnit na krvavý. Tato situace je již skutečně vážná a morčíka musíme neprodleně dopravit k veterináři, který nasadí ATB. Pokud se ATB nenasadí do 24 hodin od objevení prvních příznaků, morčátka bohužel často umírají. Zároveň s užíváním antibiotik a po něm musíme pak morčátku podávat probiotika (viz níže a kapitola Prebiotika a probiotika).
Průjem coby následek užívání ATB identifikujeme snadno, protože mu předchází podávání léčiv. Tento průjem je taktéž velmi nebezpečný, neboť antibiotika mohla zlikvidovat “hodnou” střevní mikroflóru a tím napomohla k přemnožení té “špatné”. Protože špatné bakterie produkují jedovaté toxiny, které se ze střeva dostávají do krve, hrozí morčíkovi dokonce otrava krve a morčátko často po krátké době umírá. Proto na nic nečekáme, vezmeme morče a utíkáme k veterináři! Prevencí proti vzniku tohoto průjmu je podávání probiotik během léčby a po léčbě antibiotiky!!!

pátek 31. ledna 2014

Téma měsíce - Peruánec

Peruánec

Srst je dlouhá, lesklá, na dotek hebká. Na tvářích je srst kratší, není však přilehlá jako u šeltie, ale odstává a opticky proto působí delším dojmem. Na kyčlích je po jedné rozetě, které nejsou příliš patrné, neboť velmi dlouhá srst rozety překrývá. Všechna srst od těchto rozet roste směrem k hlavě, proto srst dopředu přes hlavu a přes oči a tvoří ofinu. Morče tedy vypadá často úplně stejně zepředu i zezadu. Maximální délka srsti neexistuje. Dlouhá srst se dědí.
Péči o srst je potřeba věnovat dostatek času a zvíře podle potřeby koupat a srst kartáčovat. Pokud nemáme na tuto péči čas, je lepší takové morče ostříhat. Zastřihuje se také srst chovných jedinců.

Víte, že...

...nikdy nepoužívejte měkké dřevo - příliš se láme. Nikdy nedávejte dřevo ze stálezelených stromů (např.tis) -jsou jedovaté. Nikdy nedávejte do klece nic co je vyrobeno z tenkého plastu-když morče kousky polkne, tak nedokáže je strávit.

Recept měsíce - Mrkvová jablíčka


 Tumblr


Potřebujeme:
  • Jabko
  • Mrkev
  • Nůž
Postup:
  1. Rozkrojte jablko na půl a nahrubo nastrouhejte mrkev
  2. vydlabejte jablko a naplňte ho mrkví
                Dobrou chuť

Fotka měsíce