sobota 26. května 2012

Výstavní speciál

Ahoj Všem,
protože se sama chystám na výstavu,
rozhodla jsem se, že se teď budu na blogu
specializovat na výstavy, aby jste věděli,
jak vaše morče na výstavu připravit, co si vzít
s sebou a třeba také jak vaše morčátko skrášlit.
Pod tímto článkem tedy najdete pár důležitých
informací, které byste si před výstavou měli
určitě přečíst a taky se podle nich řídit.

Morčecí ráj


Příprava na výstavu

Tak jak morče vlasrně připravit aby mu to na výstavě co nejvíce slušelo :-)?

Hlavní přípravou na výstavu je nejspíš koupání. Rozhodně nekoupejte morče těsně před výstavou, ale přibližně týden, maximálně čtyři dny. Po koupání je totiž srst příliš měkká a potřebuje nějaký čas na "zregenerování".
Také morčeti ostříhejte drápky a můžete mu je i opilovat =o)
Vatovou tyčinkou namočenou v teplé vodě, mu vyčistěte špínu za ušima a vytřete mu tím také tu největší špínu v uších, ale dejte pozor, abyste nezajeli příliš hluboko.
Dále mu pořádně vytřete hadříkem ospalky a čumáček. Tuhle úpravu můžete provést i těsně před posuzováním. Tam si také morče určitě přečešte.

Výstavní podmínky

Co všechno musí morče splňovat aby se mohlo zúčastnit výstav? Co je k tomu třeba? To vše a víc tu najdete...

Všechna morčata, přihlášená na výstavy do třídy dospělých, musí být registrována. Majitel uvádí registrační číslo do přihlášky. Pokud zvíře dosud registrováno nebylo, je nutné jej na výstavě nechat zaregistrovat. V případě vystavení náhradních zvířat (pokud to podmínky výstavy dovolují) je majitel povinen nahlásit registrační číslo náhradního zvířete.

Výstava-diskvalifikace

Morče bude, nebo může být diskvalifikováno pokud..... To je dozvíte tady.

má více než jeden zálomek
má lysá místa v srsti
má vnější parazity, plísně
má špatné rozmístění barev, špatnou kresbu
má špatnou délku srsti na některých místech
má příliš nízkou váhu, příliš vysokou váhu
má špatnou kondici
má špatnou vybarvenou barvu
například když má anglický crested bílou barvu v "korunce"
např. když rexové nemají správnou strukturu srsti
má špatný počet rozet
má špinavou srst
nemá klopené uši
je samička březí, nebo kojí
má tukové váčky na očích
má špatnou barvu očí
a další...

Výstava-co byste měli vědět

Pokud se chystáte dát morče na výstavu tak si tohle dobře pročtěte.

Na výstavách můžete vystavovat pouze morčata s PP (potvrzení původu), ale pořádají se i výstavy, kde můžete vystavovat i mazlíky - morčata bez PP. Bohužel už ale nemůžou získat ty nádherné =o) poháry, ale pouze diplom (ale aspoň něco =o))
.
* Samičku, která je březí, nesmíte vystavovat =o(
.
* Pokud chcete vystavovat morče, musíte mít od veterinárního lékaře potvrzení, že je morče zdravé atd., nemělo by být starší tří dnů.
 
 

Hodnocení morčat na výstavě

Chcete vědět jak se na výstavách vlastně morčata hodnotí a na co si dát pozor? Tak si přečtěte tento článek celý....

Na výstavách se hodnotí sedm hlavních věcí: typ a stavba těla; váha; srst; hlava, oči, uši; specifika plemene; specifika barvy a kresby; kondice. Za jednotlivé části, může morče získat body. Maximální dosažitelný počet bodů je sto. Když se morče odchyluje standartu plemene například, tak nedostane plný počet bodů atd...
.
Typ a stavba těla (20 b.): Tělo by mělo být oproti "obyč" morčeti více robustní, zavalitější, mělo by působit kulatým dojmem, morče má mít pevné kosti a celkově nepůsobit křehce.
.
Váha (10b.): Vystavovaná morčata se dělí na dvě skupiny: mladá (M) - mladší 6-ti měsíců a dospělá (D) - starší 6-ti měsíců. Mladá morčata mají mít váhu vyšší než 500 g a dospělá vyšší než 900g.
.
Srst (20 b.): Srst by měla být, lesklá, zdravě vypadající, správně porostlá - na srsti nejsou lysá místa. U krátkosrstých morčat nesmí být delší než 3 cm.
.
Hlava, oči, uši (15 b.): Hlava je správně kulatá; oči kulaté, čisté; uši jsou klopené dolů, bez zálomků - povolen je maximálně jeden.
.
Specifika plemene (15 b.): Každé plemeno má svůj standart: coronet má dlouhou srst, "korunku" na hlavě v barvě srsti, atd... Tady se hodnotí, jestli každé plemeno odpovídá svému plemennému standartu.
.
Specifika barvy a kresby (15 b.): I každá barva má svůj standart, stejně jako každé morče má určitou barvu. Ta by měla také odpovídat jejímu standartu. Např. když morče barvy tan, má špatnou kresbu kolem oka, ztratí nějaké body nebo bude diskvalifikováno.
.
Kondice (5 b.): Tady se hodnotí, jestli morče vypadá zdravě, jakou má kondici a jak působí celkovým dojmem.
.
OCENĚNÍ
Oceněny budou morčátka, která získají největší počet bodů. Získají diplom a/nebo pohár. Tituly: nejlepší morče výstavy, nejlepší morče plemene ..., nejlepší skupina (trojice), atd..... Mazlíci získávají pouze diplom.

Průběh výstavy

Myslím tím průběh výstav. Pokud by Vás to zajímalo tak neváhejte a čtěte...

Pokud chcete vystavovat morče, musíte si dostatečně brzo zjistit, kdy bude nějaká výstava. Stáhnete si přihlášku, kterou vyplníte a odešlete na uvedenou adresu. Ještě budete muset zaplatit klecné. V den výstavy je lepší tam jet o něco dříve. Tam si "ubytujete" morče v připravené kleci - budete mít vlastní číslo. No a potom budete jen čekat až přijdete na řadu s posuzováním. Mezi tím na výstavu přijede spousta lidí, kteří si budou morčátka prohlížet a kecat o morčatech s chovateli atd. Až budou všechna morčata posouzena, tak se budou vyhlašovat vítězové. Když vaše morčátko něco vyhraje, tak mi věřte, že budete opravdu nedšeni = K diplomu (a možná i poháru) dostanete nejspíš další ceny - pro morčisko - krmení atd...
Jestliže ne výstavu nejedete za účelem vystavování, ale jedete se jen kochat z morčátek, tak můžete přijet kdy chcete (většinou výstava trvá tak do šesti, do sedmi večer). Můžete si tam koupit nějakou drobnost - tužky, hrníčky, trička,... s motivy morčat a nebo krmení, pochoutky, misky a další věci pro morčátka. Jo ještě: vstupné je většinou dobrovolné a když ne, tak nestojí moc. Také si ale z výstavy můžete odvést nějaké morčátko, které si koupíte. Někdy je jich tam hodně a někdy jich na prodej moc není. Také se na výstavě morčat můžete setkat i s jinými vystavovanými zvířaty - králíci, křečci, potkani, protože tyhle výstavy bývají většinou spojené.

pátek 18. května 2012

Morčata s kresbou

Všechna morčata s kresbou mají od narození konečné rozdělení barev, kromě himalájské (ruské) kresby, u které se mláďata narodí bílá a teprve později se vybarvuje kresba.


brindle
rozložení barvy
Stejnoměrně smíchané jednotlivé chlupy obou barev po celém těle v poměru 1:1
barva
Černo-červená
oči
Velmi tmavě hnědé
uši
Černé
chodidla a drápy
Chodidla černá, drápy barvy tmavé rohoviny, až černé
želvovinová
rozložení barvy
Pravidelně rozložené, ostře ohraničené a pokud možno stejně velké barevné plochy. Od nosu až k patě vede pomyslná osa uprostřed zad a břicha. Na této ose se proti sobě střídají dvě různě barevná pole. Jsou ve dvou odlišných barvách.
barva
Černo-červená
oči
Velmi tmavě hnědé
uši
Černé
chodidla a drápy
Černé, drápy barvy tmavé rohoviny, až černé
želvovinová s bílou
rozložení barvy
Pravidelně rozložené, ostře ohraničené a pokud možno stejně velké barevné plochy. Od nosu až k patě vede pomyslná osa uprostřed zad a břicha. Na této ose se proti sobě střídají různě barevná pole, která jsou v odlišných barvách. Na každé straně musejí být zastoupeny všechny tři barvy.
barva
Černo-červeno-bílá
oči
Barva očí se řídí podle barevné plochy, ve které je oko uloženo. Je povolena odlišná barva očí
uši
Barva se řídí podle barevné plochy
chodidla a drápy
Barva se řídí podle barevné plochy
Obrázky budou

holandská kresba
Holandské rozložení barev se skládá z bílé lysinky na hlavě, bílého pásu okolo těla, včetně předních nohou.A bílých pásků na zadních nohách (manžety).
Barevné plotny na hlavě jsou oválné přesahují přes oko a ucho. Nemají přesahovat přes fousky a na týlu se mají setkat, tak aby mezi nimi nebyla žádná bílá barva. Tvar lysinky je určován barevnými plotnami a má být pravidelný.
Barevná zadní část by měla začínat uprostřed těla, ale v žádném případě ne příliš těsně za předními končetinami. Oddělující linie mezi oběma barvami musí vést v přímé lince okolo celého těla a má být ostře ohraničena.
Manžetami se rozumí bílé znaky na zadních končetinách, nemají zasahovat příliš vysoko.
barva
ve všech jednobarevných barvách, barvách aguti, solid aguti, argente a solid argente
oči
Barva se řídí podle základní barvy
uši
Barva se řídí podle základní barvy
chodidla a drápy
Růžové, bez pigmentu, drápky barvy světlé rohoviny
himalájská (ruská) kresba
Himalájská kresba se skládá z tmavě zbarvené masky, uší, a končetin. Barva těla je sněhově bílá,u starších zvířat s určitým tmavým závojem.
Maska by měla začínat ve výšce očí, bez dotknutí očních koutků. Měla by pokud možno zasahovat přes nos a bradu. Měla by být pokud možno ostře ohraničená a bez bílých nebo jinak barevných chlupů. Uši jsou tmavé, u kořene uší jsou povoleny ojedinělé tmavé chloupky.
Končetiny by měly být zbarvené co nejvýše a také bez bílých nebo jinak zabarvených chlupů.
barva kresby
Černá - černé znaky jsou tmavě hnědé až černé
Čokoládová - světle hnědé
oči
červené
uši
U černých znaků - černé, u čokoládových znaků - světle hnědé
chodidla
U černých znaků - černé, čokoládové znaky - světle hnědé
drápy
U černých znaků co nejtmavší - černé, u čokoládových znaků -světle hnědé
dalmatin
Dalmatin je barevné morče, které má geneticky dáno vybělení.
Tělo je čistě bílé, hlava je barevná s bílou lysinkou a končetiny jsou rovněž barevné. Hlava včetně uší by měla být bez šimlování. Lysinka by měla být harmonická a pokud možno působit symetrickým dojmem.
Kresba-tečky na těle by měly být tvořeny jasně, zřetelně, měly by být dobře rozloženy po celém těle a neměly by příliš splývat.
!! Dalmatin, stejně jako šiml nese genetický faktor, který při zdvojení způsobuje potraty a proto nesmíme pářit dva dalmatiny/šimly, ani dalmatina se šimlem !! U obou - dalmatina / šimla volíme partnera podle základní barvy. Článek o chovu dalmatinů / šimlů ZDE
barva
Černá, čokoládová, červená, zlatá, oranžová, slate blue, barvy aguti (i solid aguti) a jejich vzájemné kombinace (barevný dalmatin)
oči
Ohnivé
uši
Podle základní barvy
chodidla a drápy
Podle základní barvy
šiml
Šiml je stejně jako dalmatin barevné morče, které má geneticky dáno vybělení. Hlava a nohy jsou barevné, na hlavě není žádná lysinka. Po těle jsou stejnoměrně promíchané barevné a bílé chlupy.
!! Dalmatin, stejně jako šiml nese genetický faktor, který při zdvojení způsobuje potraty a proto nesmíme pářit dva dalmatiny/šimly, ani dalmatina se šimlem !! U obou - dalmatina / šimla volíme partnera podle základní barvy. Článek o chovu dalmatinů / šimlů ZDE
barva
Černá, čokoládová, červená, zlatá, oranžová, slate blue, barvy aguti (i solid aguti) a jejich vzájemné kombinace (barevný šiml)
oči
Ohnivé
uši
Podle základní barvy
chodidla a drápy
Podle základní barvy

Vícebarevná morčata

Barevná morčata dělíme podle počtu barev na dvoubarevná (bicolor) nebo tříbarevná (tricolor). Barevné kombinace jsou možné ve všech standardem uznaných barvách. Vždy je třeba dbát na to, aby méně zastoupená barva zasahovala 25 % plochy těla u dvoubarevných, a 20 % u tříbarevných morčat. Pokud tomu tak není, jedná se o hrubou vadu.
dvoubarevná
rozložení barvy
Pravidelně rozložené, ostře ohraničené a pokud možno stejně velké barevné plochy. Od nosu až k patě vede pomyslná osa uprostřed zad a břicha,která dělí tělo morčete na pravou a levou stranu. Dbáme na to, aby barvy byly zastoupeny na obou stranách ve stejném poměru.
barva
Barevné kombinace jsou možné ve všech standardem uznaných barvách
oči
Barva očí se řídí podle barevné plochy, ve které je oko uloženo. Je povolena odlišná barva očí
uši
Barva se řídí podle barevné plochy
chodidla a drápy
Barva se řídí podle barevné plochy
tříbarevná
rozložení barvy
Pravidelně rozložené, ostře ohraničené a pokud možno stejně velké barevné plochy. Od nosu až k patě vede pomyslná osa uprostřed zad a břicha, která dělí tělo morčete na pravou a levou stranu. Dbáme na to, aby všechny tři barvy byly zastoupeny na obou stranách ve stejném poměru.
barva
Barevné kombinace jsou možné ve všech standardem uznaných barvách
oči
Barva očí se řídí podle barevné plochy, ve které je oko uloženo. Je povolena odlišná barva očí
uši
Barva se řídí podle barevné plochy
chodidla a drápy
Barva se řídí podle barevné plochy

Standarty A, B, C aneb Co to vlastně je?

Standardy se dělí na :

Standard „A" - to jsou všechna uznaná plemena,

Standard „B" - to je tzv. předběžný standard, na překlenovací období jsou sem zařazena plemena/barvy, která byla teprve předběžně uznána ( překlenovací obd. bývá zpravidla 2 roky)

Standard „C" - ten je pro mazlíčky, morčátka např. i ze zverimexů, ta, co nemají správné barvičky, správnou délku srsti anebo sem tam nějaký ten vírek navíc, nemají ouška předpisově klopená a mají rypatý čumáček.

STANDARD A
maja.jpg
Foto: archiv Combinatie MaJa (NL)
Tak jako mají i ostatní zvířata své čistokrevné zástupce, mají i morčata svá plemena a tudíž nárok na „příjmení" ušlechtilá anebo úsměvněji aristokratická. Tato morčátka mají své předky a bývá jim vystaven Průkaz Původu. Uznaných plemen morčat je k dnešnímu dni 13. Krátkosrstá plemena jich mají 7 a dlouhosrstá 6. Ke všem plemenům patří i saténové varianty.
Standard „A" dále hlídá barevné rázy, čili barvy a jejich kombinace, které kožíšek morčátka může mít, aby bylo stále uznáno jako Áčkové morčátko. Kolik je povolených barev a jejich kombinací nám odpoví tištěná verze „Standardu plemen a barevných rázů morčat", ale je jich hodně.
Důležitá u morčátka je stavba těla, tu mají všechna plemena stejnou. A vždy by mělo platit - daleko lépe se mi bude „bojovat" s barvou nežli se stavbou. A je to logické, jedním z chovatelských cílů by měla být morčátka silná a kompaktní a tomu bychom měli při výběru dávat přednost.
Morčata do Standardu „A" musí procházet „uchovněním", tzn. registrací. Registrace provádějí k tomu určení posuzovatelé a zaregistrovat své morčátko můžeme buď na některé z výstav morčat, na předem domluvené soukromé návštěvě u posuzovatele doma anebo na některé z dalších akcí vyhlášené Ústřední odbornou komisí chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců (ÚOK) anebo po předběžné domluvě na akcích ZO chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců (ZO), např. na schůzích. To, jestli morčátko bude zaregistrováno, rozhodne jen a pouze posuzovatel a přidělí danému morčátku registrační číslo, pod kterým je vedeno v Plemenné knize čistokrevných morčat. Vzít morče k registraci může pouze člen Českého Svazu Chovatelů (ČSCH), musí předložit členský průkaz s vylepenou známkou pro příslušný kalendářní rok. Morče musí být zbaveno vnějších parazitů, samice nesmí být březí.
Snahou chovatelů by mělo být si nechat svá morčátka zaregistrovat, pro další chovatele a případné zájemce je to znak toho, že se v chovatelské stanici (CHS) rodí morčátka perspektivní do dalšího chovu a tudíž i vhodná třeba k výstavám. A právě výstavy by měli sloužit k prezentaci chovaných morčátek, jsou posuzována dle Českého standardu, který je mimochodem jedním z nejpřísnějších v Evropě a hodně dbá na stavbu těla, rozložení a sytost barev a úpravu srsti.
Pokud ale narazím na morčátko z předků, kteří nejsou zaregistrovaní (důvody bývají různé), nevadí, pokud mám opravdu zájem o chov anebo o výstavy, spojím se s posuzovatelem a morče mu ukážu a posuzovatel mi řekne, jestli se morčátko dá uchovnit anebo co je na něm špatně a kvůli čemu morčátko neprošlo. Stejně tak mi nejdříve může poradit nějaký zkušený chovatel, který má už „kvality" v oku a alespoň si ušetříme cestu.

STANDARD B
cuy.jpgV tomto standardu bývají zapisována plemena a barvy, která jsou zatím předběžně uznána. Plemena jsou prozatím 3 a patří mezi ně bezsrstá morčata - 2 plemena a obří morčata - 1 plemeno. Zrovna bezsrstá morčata a cuy morčata ale budou "doživotně" v B standardu, pro svou odlišnost je jim vstup do A standardu zněmožněn.
I tato morčátka se evidují, je tudíž nutné je nechat u posuzovatele zapsat do evidence, pokud s morčátkem chci dále počítat do chovu anebo se s ním zúčastňovat výstav.
Stavba těla je stejná jako u morčátek standardu A. Rozlišná jsou specifika plemen a i toto vše je vypsané v tištěné verzi Standardu plemen a barevných rázů morčat.
I morčata standardu B se mohou zúčastnit výstav, bývají posouzena za morčátky ze standardu A a také pro ně platí to co pro výstavní morčata standardu A. Bývají hodnocena stejně přísně i jim jsou vytýkány lehké anebo hrubé vady.
Jedinou výjimkou, která vždy bude ve standardu B, jsou plemena morčat bezsrstých, tj. skinny a baldwin a také plemeno cuy. Tato plemena jsou natolik rozdílná, že např. při výstavách by případné rozhodování o vítězi výstavy bylo takřka nemožné.
Uznání nového plemene či barvy vždy rozhoduje ÚOK , bývá podáváno členem ČSCH a to písemně, žádá se o uznávací řízení. Vše je opět popsáno v tištěné verzi Standardu plemen a barevných rázů.

STANDARD C
mazlik.jpgDo tohoto standardu patří široká škála morčátek. Najdeme v nich standardní morčátka, morčátka „voříšky", prostě všechna, která něčím nedosáhla na standard A nebo B. Důvody opět mohou být různé, příliš světlá barva kožíšku, špatné rozdělení nebo poměr barev, moc promíchané barvy, málo klopená ušiska, příliš rypatá hlava nebo i moc anebo naopak málo vírků, ale třeba i moc mléčných žláz na bříšku. Morče má standardně dvě, ale lze vidět a bývají odhaleny i žlázy tři anebo čtyři. Standard C je označen jako standard mazlíčků, morčátek, která sice nebudou oficiálně brána jako chovná, ale to rozhodně nebrání tomu, aby byla milována a měla se stejně dobře, jako jejich „Áčkoví" kamarádi. Mazlíčci mají také své výstavy a i pro ně platí přísnost při posouzení. Jediným rozdílem je diskvalifikace, v C standardu morče není na výstavě vyřazeno, pouze se mu sníží body při posouzení. Ale i tam platí, že pokud má morčátko vnější parazity, všenky, je nemilosrdně diskvalifikováno, mazlíček nemazlíček. A jak už vypovídá název standardu C - mazlíčci, tak tato morčátka by měla být prostě mazlíčky na plný úvazek, bývá hodně přihlédnuto na to, jestli se morčátko nebojí lidské ruky, naopak velikou vadou je, pokud morče utíká anebo je agresivní.
Na závěr bych ráda dodala, že opět vše je v lidech. Záleží jedině na majiteli morčátka, s jakým přístupem bere přítomnost malého chlupatého kamaráda. I chovatel, který má hodně morčátek k nim může mít naprosto báječný vztah a bohužel někdy i majitel jediného morčete nemusí splňovat představy potřeb svého morčete. V chovu jako takovém by vždy mělo platit, že kvalita převyšuje kvantitu a nikdy by tomu nemělo být naopak. A pokud už chováme doma cokoliv živé, vždy by podmínky pro ně měli být pro nás jednou z priorit, aby se s námi chlupáči cítili vždy fajnově.

klubmorcat.cz

Nevhodná křížení z chovatelského hlediska

Každý začínající chovatel občas tápe co se smí, co je vhodné, a někdy ani netuší, že některé spojení může být nejen nevhodné, ale dokonce nebezpečné. Tyto rady by tedy měly být vodítkem zejména pro začínající chovatele, aby se nedopouštěli chyb, kterých se třeba dopustil už někdo před nimi.

tedy případy, kdy by se narodila mláďata zdravá, ale nestandardní

U těchto nevhodných křížení neplatí stoprocentně, že se vždy narodí nestandardní zvířata. Často se mohou narodit krásná morčata výstavních kvalit, ale jejich další použití v chovu pak může opravdu „nadělat paseku“

krátkosrstá × dlouhosrstá

Krátká srst je vůči dlouhé srsti dominantní – ze spojení krátkosrstého a dlouhosrstého morčete bude v první generaci morče krátkosrsté, možná s trochu delší srstí. Problematické by pak bylo použití v dalším chovu – v dalších generacích by ani ze spojení s krátkosrstým ani ve spojení s dlouhosrstým morčetem pravděpodobně nebyla standardní mláďata s požadovanou délkou srsti.

rex × US Teddy

Ač jsou si na pohled tato dvě plemena velice podobná, jejich křížení je krajně nevhodné. Z takového spojení by se narodila hladká mláďata s vlohou pro rexí srst (RG) i teddy srst (ATG) a v dalším křížení by pak tato mláďata tyto vlohy předávala dál. Takže bychom mohli získat například US Teddyho RG, což jistě není žádoucí.

rex nebo US Teddy × crested

Z takového spojení by vznikli crestedi s ATG nebo RG. Dalším křížením s hladkým ATG nebo RG nebo crestedem ATG nebo RG by se mohli narodit rexové nebo US Teddy s rozetou na čele, tedy nestandardní zvířata.

rozeta × jiné plemeno

Křížení rozety s jakýmkoliv jiným plemenem je nežádoucí, protože rozeta nese víry dominantně, ze spojení s jakýmkoliv jiným plemenem bychom tak získali opět rozetu, avšak s nesprávným počtem nebo rozmístěním vírků, tedy nestandardní.

švýcarský teddy × jiné plemeno

Švýcarský teddy je plemeno specifické polodlouhou srstí a také její strukturou. Křížení s jinými plemeny je vždy na úkor délky a specifické struktury srsti a je proto nežádoucí.
U CH Teddyho je tolerována čelní rozeta, křížení by tedy teoreticky přicházelo v úvahu tedy s hladkým, crestedem, šeltií nebo coronetem. Z takového spojení by se pak narodili jedinci s rovnou srstí, nositelé ChTG. Dalším křížením nositelů ChTG by se již mohli narodit CH Teddy, avšak velice pravděpodobně by jejich srst neměla požadovanou hrubou strukturu. U CH teddy z takových spojení s krátkosrstými zvířaty navíc nedosahuje pak srst ani požadované délky.

peruánec, alpaka × coronet, merino

Toto spojení není vhodné proto, že pokud by se z něj narodili peruánci nebo alpaky, mohli by zdědit nežádoucí čelní rozetu. Peruánec ani alpaka tuto čelní rozetu mít nesmí.

peruánec, alpaka × šeltie, texel

Ani toto spojení není příliš vhodné, přestože oproti předchozímu spojení šeltie ani texel nepředá čelní rozetu. Z takových spojení narození peruánci nebo alpaky mohou mít vírky navíc nebo vírky nesprávně umístěné. V současné době je chovných zvířat těchto plemen již dostatek na to, aby takové experimenty nebylo třeba dělat a do chovu se používala zvířata standardní.

Morče a soužití

Morčata jsou od přírody společenská. V přírodě obývají skupiny 5-10 morčat, která je vedena jedním samcem a kolem sebe má samice s mláďaty. Ale jak je tomu v domácím chovu, kolik morčat můžeme mít v ubikaci a jakého pohlaví ? A také jestli se může morče kamarádit s jiným zvířetem.
Takovou první otázkou člověka, kterou si položí, když si jde koupit morče je ta, jestli si má koupit jedno morče a nebo dvě morčata. Jak už jsem psal, morčata jsou společenská zvířata, takže nejsou ráda sama, ale je lepší mít aspoň dvě morčata. Jak se spolu jednotlivá pohlaví snášejí, to si právě teď popíšeme.

Samec a samec
Takovéto soužití je možné, záleží na samci, jak se snáší s druhým samcem. Většinou pokud ještě samec necítil samici, nemusí být problém. Taktéž nemusí být problém se soužitím dvou sourozencům, ale jak jsem již říkal, záleží na konkrétních samečcích. Z osobních zkušeností můžu říct, že jsem tu měl samečky co se snášeli, ale když se jeden sameček vrátil od samičky, tak byla mela a chlupy lítali všude, zato se samečkem a jeho synem žádný problém se soužitím nebyl. Občas se poškádlili, ale to bylo všechno.

Samec a samice
Takové soužití není problémem, neboť sameček je přímo v ráji, když má u sebe samičku. Ovšem můžou být vyjímky, kdy dominatní samice nemusí samečka a sameček se samice bojí. Spojení samec a samice by se mělo praktikovat pouze, když potřebujeme samičku nakrýt, neboť hned po porodu je samička schopná otěhotnět a takto by to mohlo být pořád dokola, samička by neměla žádný odpočinek, byla by vyčerpaná a brzo by umřela.

Kastrovaný samec a samice
Pokud samečka nepotřebujeme do chovu, nebo není vhodný k chovu, je to mazlík a nechcete ho nechávat samotného, je nejlepší způsob ho vykastrovat. Sameček pak nebude moct nakrýt samičku, ale bude mít samičku, takže nebude sám a bude šťastnější.

Samice a samice
S tímto spojením většinou nejsou žádné problémy, většina samiček se mají rádi, ovšem některé dominatní samice potřebují víc času, některé samice se prostě s žádnou jinou samičkou nesnesou. Zde zase záleží na konkrétní samici.

Jak vyřešit problém, když se mi samec/samice nesnese se samcem/samicí ?
Je zde několik řešení, jak tento problém vyřešit.
1) Nedávat dotyčná morčata, která se spolu nesneou, ale dát je s jiným morčetem s kterým se snesou.
2) Oddělit morčata, která se spolu nesnesou v jedné ubikaci pletivem tak, aby na sebe viděla, ale nemohla se k sobě dostat a zranit se. Mám vlastní zkušenost, kdy jsem takto oddělil dvě samice, aby k sobě nemohly, protože jakmile byly u sebe, byla strašná mela. Po pár dnech jsem je znovu zkusil dát k sobě a snášely se. Přivykly si na sebe u toho pletiva. Podobný způsob byl i u samců, ale byli takto odděleni trvale. U samců doporučuju udělat pletivo tak vysoké, aby sahalo na strop ubikace. Já sám jsem si myslel, že bude stačit takové, jako mám vysoké sklo v ubikaci ale když jsem asi čtyřikrát lovil samečka z výběhu druhého samečka, tak jsme to museli vyřešit vysokým pletivem.
3) Zkusit seznamovat morčata na neutrální půdě tzn. doma na koberci a nebo na zahradě ve venkovním výběhu. Venkovní výběh můžu jen doporučit, protože když je opravdu velký výběh, morčák může před druhým morčákem uprchnout.

Kolik morčat můžu mít v ubikaci ?
Záleží na velikosti ubikace, samozřejmě čím větší ubikace tím líp. U samců by jsme měli dbát na to, aby každý sameček měl svůj prostor a aby nedocházelo k potyčkám mezi samci. Samice by také měli mít dostatek prostoru, tak aby měla každá samice kus svého prostoru.

Soužití morčete s jiným zvířetem
Pokud nechcete ke svému morčeti kupovat druhé morče, můžete zkusit jinou variantu a to zkusit jiné zvíře. Na následujících řádkách se dozvíte, jak se morče snáší s některými jinými zvířaty.

Morče a králík
Spojení morče a králík, je jediné spojení, ve kterém může morče žít spokojeně s jiným druhem zvířete- králíkem. Samozřejmě jsou i vyjímky, kdy je králík na morče agresivní nebo morče na králíka. I když se morče s králíkem v něčem liší, potravu mají téměř shodnou a bydlení také.

Morče a potkan/křeček/myš/apod.
Toto spojení s jinými hlodavci není vhodné. Jiný hlodavci mají jiný způsob života (jsou aktivní v noci, nejsou výhradně býložravci, jsou to samotáři apod). Jiní hlodavci by mohli morče napadnout a také by se mohlo stát, že by morče mohlo menšího hlodavce zašlápnout.

Morče a pes
Zde zas záleží na psovi. Můožu být psi, kteří budou morče milovat, můžou být psi, kteří nebudou mít morče rádi. Proto bych nenechávl morče se psem o samotě.

Morče a kočka
Kočka je šelma a vidí v morčeti jídlo. Záleží na konkrétní kočce. Některé kočky je morčata nezajímá, druhá skupina koček je ta, která má zájem o morčátko jako jídlo a třetí skupina jsou kočky, které mají zájem o morčecí bobky. Náš kocour vždy, když morčátka odejdou z pastvy, tak se nahrne na místo, kde byla a vybírá bobky. Asi mu chutnají. Z vlastních zkušeností je spíš kočka zvědává, někdy kouká na morčata vyplašeně, někdy se váli na jejich střeše výběhu a spí. Dáváme bacha, aby kočka neporanila morče ostrými drápky.

Morče a ptáci
Toto soužití také není dobré. Pták potřebuje jiné podmínky k životu než morče. Pták by také mohl zobákem klovat do morčete a oklovávat mu třeba ouška. Proto toto spojení není vhodné.

Morče a plaz/obojživelník/ryba/bezobratlý
Tyto další soužití jsou pro morče nevhodná.
souit_samc.jpg

sobota 12. května 2012

Slovník pojmů

A
Aguti - zbarvení aguti pochází z původního, divokého morčete. Je charakteristické tím, že je složeno ze dvou barev, základní spodní barvy a krycí barvy. Každý jednotlivý chlup je rozdělen do tří barevných zón. Chlup od kořínků má základní, spodní barvu, následuje kroužek krycí barvy a zakončen je tmavou špičkou spodní barvy. Do barev aguti patří barvy se spodní barvou černou a čokoládovou, do barev argente se spodní barvou lila, béžovou a slate blue (břidlicovou). Výjimku tvoří lila zlatá argente, která se též nazývá lososová aguti.
B
Buff - okrově-žlutá barva bez červeného nádechu. Takto zbarvené morče má ohnivé až hnědé oči, chodila růžová bez pigmentace, drápky se světlou rohovinou.
C
Coronet-Vyslovuje se koronet. Říká se mu korunka (překlad coronet). Vznikl v Anglii spojením cresteda a sheltie.
Č
D
E
F
G
H
Habešské morče - je morče pocházející z Anglie, kde jsou známa jako "abyssinian".
Ch
I
J
K
Korunka - rozetka, kulatá se středem o velikosti špendlíkové hlavičky.
L
M
Merino-Je to kombinace koroneta a texela.
N
O
P
Peruánec-Srst: Maximální délka neexistuje, většinou se ale počítá s 20 cm. Srst dorůstá individuálně podle genů. Jinak je lesklá a na dotek jemná. Budí dojem, že má na obličeji srst delší než na těle, ale není to pravda. Všude mu roste srst téměr do stejné délky. Není tak přiléhavá jako u sheltie, spíše odstává. Licousy odstávají směrem dopředu. Možná to na první pohled nevidíte, ale má na kyčlích vždy po jedné rozetě. Od těchto rozet až k hlavičce roste srst opačným směrem, proto také na hlavě vzniká pony. Proto často toto morče vypadá stejně ze předu, jako ze zadu.
Q
R
Ruská kresba - také se jí říká himalájská kresba, která se skládá z tmavě zbarvené masky, uší a končetin. Barva těla je sněhově bílá, u starších morčátek s určitým tmavým závojem. Barva kresby je černá - znaky jsou tmavě hnědé až černé nebo čokoládová - znaky jsou světle hnědé. Oči jsou červené, uši u černých znaků jsou černé, u čokoládových znaků světle hnědé, chodidla i drápky jsou zbarvená podle barvy znaků.
Ř
S
Sheltie-Vyslovuje se šeltý. Srst dlouhá až 20 cm, rovná, hladká, hustá. Bez vírů, kudrlinek a bez korunky. Na tlamičce jsou chlupy krátké, od uší se prodlužuje a za ušima už je dlouhá. Splývá podél těla. Tato srst neustále roste. 
Š
T
Ticking - barvené odstupňování, chlup má hrot zbarven jinou barvou (či odstínem barvy) než tělo chlupu.
U
V
W
X
Y
Z
Ž
Želvovinová barva morčete - rovnoměrné uspořádání stejně velkých barevných skvrn. Od nosu až k pětě vede pomyslná osa uprostřed zad a břicha, na této ose se proti sobě střídají dvě různé barevné pole (černo-červené). Morčátka tohoto zbarvení mají velmi tmavě hnědé oči, černé uši, černá chodila, drápky barvy tmavé rohoviny až černé.

neděle 6. května 2012

Chovatelské stanice v ČR


chovatelská stanice Adakam
dlouhosrstá plemena

chovatelská stanice Ametyst
krátkosrstá plemena: hladké obyčejné, anglický crested

chovatelská stanice Amorcillo
dlouhosrstá plemena

chovatelská stanice Andymar
krátkosrstá plemena: hladké obyčejné, anglický rex, bezsrstá plemena

chovatelská stanice Atacama
dlouhosrstá i krátkosrstá plemena, bezsrstá plemena

chovatelská stanice Aurora
krátkosrstá plemena: hladké obyčejné, anglický a americký crested

chovatelská stanice Barrandia
dlouhosrstá i krátkosrstá plemena

chovatelská stanice Bellis
dlouhosrstá i krátkosrstá plemena
chovatelská stanice Best Berry
coronet, merino, texel, šeltie a anglický rex
Jihomoravský kraj, obec Boskovice

chovatelská stanice Brunensis
cuy, Ch teddy, alpaka

chovatelská stanice Caramba
krátkosrstá plemena: hladké obyčejné, anglický crested

chovatelská stanice Carys
dlouhosrstá a krátkosrstá morčata převážně bezpigmentová

chovatelská stanice Cavia Ania
dlouhosrstá i krátkosrstá plemena

chovatelská stanice Cavia Bohemia
krátkosrstá plemena: americký a anglický crested, hladké obyčejné, coronet
chovatelská stanice Cavia Cobaya
peruánci v barvách tricolor (červeno-černo-bílá) a bicolor (červeno-bílá a černo-bílá)

chovatelská stanice Cavia MaGia
krátkosrstá plemena ve světlé řadě a dlouhosrstá plemena tricolor a bicolor

chovatelská stanice Cavia Pikola
US teddy, merino, coronet

chovatelská stanice Cavia Zahva
US teddy, peruánec, hladké obyčejné, crested, šeltie, coronet, texel, merino, skinny a cuy

chovatelská stanice Čertovo kvítko
krátkosrstá plemena: anglický crested, hladké obyčejné, dlouhosrstá: angora, coronet, sheltie

chovatelská stanice DaVeR
barva lila i v saténu, plemena šeltie a coronet, texel a merino, švýcarský teddy
chovatelská stanice Dry Mill
anglický a americký crested v barvách červená, červenobílá, černobílá, magpie, skinny, genový skinny a US teddy bezpigmentová řada a čoko-oranž-bílá
chovatelská stanice de Grande
dlouhosrstá plemena

chovatelská stanice Diamond Breed
krátkosrstá plemena US teddy, CH teddy, hladké obyčejné

chovatelská stanice Dvůr Obora
krátkosrstá plemena

chovatelská stanice Eridan
dlouhosrstá plemena, US teddy

chovatelská stanice Fénixovo pírko
rozety
chovatelská stanice Happy Day
peruánci, coronetiky a alpaky v barvách černá-bílá, černá-červená-bílá, bílá, okrajově zlatá aguti

chovatelská stanice Honeyland
US teddy

chovatelská stanice Jižní slunce
dlouhosrstá plemena

chovatelská stanice Kammi
plemeno rex, hladké obyčejné

chovatelská stanice Kesibet
dlouhosrstá plemena

chovatelská stanice Magic World
US teddy a hladké obyčejné
chovatelská stanice Meerzwijn
krátkosrstá - hladké obyčejné
Morčátka Od Kutné Hory
krátkosrstá plemena

chovatelská stanice Od Evelíny
US teddy, sheltie

chovatelská stanice Od Kukačky
dlouhosrstá plemena: převážně chov peruánských morčat

chovatelská stanice Od Letohrádku
krátkosrstá a besrstá plemena

chovatelská stanice Od Lízy
krátkosrstá a dlouhosrstá plemena

chovatelská stanice Od Marfušky
dlouhosrstá plemena: šeltie, coronet, merino, texel

chovatelská stanice Od Moniky
cuy

chovatelská stanice Od Pikáska
dlouhosrstá a krátkosrstá morčata: CH teddy, texel, merino, coronet, šeltie

chovatelská stanice O´La La
převážně krátkosrstá plemena, bezsrstá plemena

chovatelská stanice Orinoco
převážně dlouhosrstá plemena

chovatelská stanice Plamínek
US teddy

chovatelská stanice Poklad Inků
dlouhosrstá, krátkosrstá plemena a cuy

chovatelská stanice Pod Bílou horou
dlouhosrstá a krátkosrstá morčátka

chovatelská stanice Pod hradem
dlouhosrstá plemena

chovatelská stanice Savonnier
krátkosrstá plemena: hladké obyčejné, anglický crested

chovatelská stanice Sfinga
dlouhosrstá a krátkosrstá plemena
chovatelská stanice Sivoj
krátkosrstá plemena hladké a anglický crested (bikolor a trikolor)

chovatelská stanice Sněhurka
dlouhosrstá plemena: coronet, šeltie, merino, texel

chovatelská stanice Štěchovický poklad
dlouhosrstá plemena

chovatelská stanice Terra Punctata
dlouhosrstá a krátkosrstá plemena

chovatelská stanice Velvet
krátkosrstá plemena: rex a hladké obyčejné

chovatelská stanice Villa Cavia
krátkosrstá plemena: US teddy, hladké obyčejné

chovatelská stanice Waikiki
dlouhosrstá a krátkosrstá plemena

chovatelská stanice Westminster
všechna dlouhosrstá a krátkosrstá plemena, cuys

chovatelská stanice Z Bílé Hory
anglické hladké, anglický rex, texel, coronet a šeltie

chovatelská stanice z Baileys
US Teddy, rex a skinny

chovatelská stanice Z Českého lesa
dlouhosrstá a krátkosrstá plemena

chovatelská stanice Z Féfulí sluje
šeltie, hladké obyčejné, americký teddy, rozety

chovatelská stanice Z Háje
dluhosrstá plemena

chovatelská stanice Z Hvězdné
dlouhosrstá i krátkosrstá plemena

chovatelská stanice Z Litovelských Luhů
dlouhosrstá (sheltie, merino, coronet, texel), bezsrstá (skinny) a krátkosrstá (us teddy, genový skinny) morčata v mnoha barvách

chovatelská stanice Zlaťák
dlouhosrstá plemena: peruánec, alpaka, krátkostrstá plemena: rozety
chovatelská stanice Z Olbramu
dlouhosrstá plemena

chovatelská stanice Z Rožmberského parku
dlouhosrstá plemena

chovatelská stanice Z Valhally
dlouhosrstá (sheltie) a bezsrstá morčata

chovatelská stanice Ze Země Nezemě
texel, US teddy


http://media.bravo.cz/7sa48pacglng.jpg

sobota 5. května 2012

Knihy o morčatech

 Obrazek
Tuto knížku má doma nejspíš každý chovatel morčat. Obsahuje základní informace o chovu morčat, jak ho krmit, jak o něj pečovat,...Je v ní spousta hezkých foteček. U každé kapitoly je navíc tabulka, ve které je napsáno co se nesmí, co je důležité a na co nezapomenout...           ...asi 69 Kč...
Obrazek
I v této knížce najdete spoustu praktických informací a hezkých fotografií. Najdete zde i některé tipy na hry. Je o hodně obsáhlejší než předešlá knížka...
                  ...asi 99 Kč...

.Obrazek
Knížka je jednoduše a přehledně zpracována pro začínající i pokročilé chovatele. Je zde napsáno i něco z historie morčátek...
                              ...89 Kč...
Obrazek
Velmi zajímavá knížka. Obsahuje všechny informace o morčatech a navíc různé rozkládací přílohy a zajímavé testy. Je velmi hezky zpracovaná a naleznete tu mnoho hezkých fotek...
                        ...99 Kč...
.
Obrazek
Další výborná knížka, ve které najdete spoustu užitečných informací a také různé tipy na hry, jak vychovat morče, jak ho ochočit a další. Je celkem obsáhlá (130 stran)...
         ...149 Kč...
Obrazek
Hodně oblíbená knížka. Obsahuje hodně moc nádherných fotek a mnoho informací. Je zde hezky popsána historie morčat, také je tu anatomie morčat a dokonce vlastní kapitola o tom, jaké vitamíny morče potřebuje. Dále jsou tu vyjmenovaná a popsaná plemena morčat.
                                ...přibližně 200 Kč...
Obrazek
Výborná knížka o morčátkách. Různé zajímavé informace a kapitoly. Nádherné fotografie...
                        ...asi 99 Kč...
.
Obrazek
Celkem hezká knížka, doplněná tabulkami a barevnými fotografiemi...
                                       ...asi 149 Kč...

Víte že...

...Morče je rekordman


Jak už jste si mohli nedávno všimnout na Novinkách.cz, dne 21. února se podařil nový rekord, který se objeví v nejslavnější knize rekordů ve vydání pro rok 2012.


Tím rekordmanem je morčátko Truffles pocházející z městečka Fife, které dostane zápis v kategorii ve skoku dalekém. Morčeti, které patří teprve třináctileté majitelce ze Skotska Chloe Macari, jež též celý výkon nahrála na video, se podařilo přeskočit vzdálenost celých 30 cm, které automatřicky vyřadily předchozího nejlepšího skokana s devíti centimetry.

Chloe se o tomto předchozím rekordu dozvěděla ve škole, a tak se hned rozhodla vyzkoušet, jací skokani jsou její Truffles a sestřin Nibble, ten ale ve skákání zálibu nenašel. Ke skoku stačily jen dvě krabice od bot a malá motivace v podobě chutné okurky.
 
 

Recept měsíce pro morčátka

Morčecí sušenky

POTŘEBUJEME:

hladkou mouku
směs pro hlodavce
proso
kukuřici
ovesné vločky
usušená zelenina (mrkev,hrášek...)
usušené bylinky
klacík z ovocného stromu


Postup: Nejprve namíchejte mouku metlicí na šlehání ve studené vodě a pak moučnou kaši povařte(rozhřejte),až z ní bude tuhé těsto.Do těsta pak namíchejte směs.Těsto smíchané se směsí nalepte na klacík a celý klacík s těstem obalte v prosu,kukuřici,usušených bylinkách,usušené zelenině no prostě co si nachystáte(když nebudete nic z toho mít můžete použít znovu směs)Tyčinky položte na plech vystlaný pečícím papírem a při teplotě 180 C a dejte na 2 hodiny do trouby.Ještě než tyčinky dáte morčátkům,nechte je vychladnout.Nebo můžete místo tyčinek udělat placičky.Postup je úplně stejný akorát je nebudete dávat na klacek ale uděláte z toho kuličky.

http://www.avicentra.cz/img/vyrobky/tycinky-pro-velke-hlodavce-orechove-vyrobek.jpg