pátek 18. května 2012

Nevhodná křížení z chovatelského hlediska

Každý začínající chovatel občas tápe co se smí, co je vhodné, a někdy ani netuší, že některé spojení může být nejen nevhodné, ale dokonce nebezpečné. Tyto rady by tedy měly být vodítkem zejména pro začínající chovatele, aby se nedopouštěli chyb, kterých se třeba dopustil už někdo před nimi.

tedy případy, kdy by se narodila mláďata zdravá, ale nestandardní

U těchto nevhodných křížení neplatí stoprocentně, že se vždy narodí nestandardní zvířata. Často se mohou narodit krásná morčata výstavních kvalit, ale jejich další použití v chovu pak může opravdu „nadělat paseku“

krátkosrstá × dlouhosrstá

Krátká srst je vůči dlouhé srsti dominantní – ze spojení krátkosrstého a dlouhosrstého morčete bude v první generaci morče krátkosrsté, možná s trochu delší srstí. Problematické by pak bylo použití v dalším chovu – v dalších generacích by ani ze spojení s krátkosrstým ani ve spojení s dlouhosrstým morčetem pravděpodobně nebyla standardní mláďata s požadovanou délkou srsti.

rex × US Teddy

Ač jsou si na pohled tato dvě plemena velice podobná, jejich křížení je krajně nevhodné. Z takového spojení by se narodila hladká mláďata s vlohou pro rexí srst (RG) i teddy srst (ATG) a v dalším křížení by pak tato mláďata tyto vlohy předávala dál. Takže bychom mohli získat například US Teddyho RG, což jistě není žádoucí.

rex nebo US Teddy × crested

Z takového spojení by vznikli crestedi s ATG nebo RG. Dalším křížením s hladkým ATG nebo RG nebo crestedem ATG nebo RG by se mohli narodit rexové nebo US Teddy s rozetou na čele, tedy nestandardní zvířata.

rozeta × jiné plemeno

Křížení rozety s jakýmkoliv jiným plemenem je nežádoucí, protože rozeta nese víry dominantně, ze spojení s jakýmkoliv jiným plemenem bychom tak získali opět rozetu, avšak s nesprávným počtem nebo rozmístěním vírků, tedy nestandardní.

švýcarský teddy × jiné plemeno

Švýcarský teddy je plemeno specifické polodlouhou srstí a také její strukturou. Křížení s jinými plemeny je vždy na úkor délky a specifické struktury srsti a je proto nežádoucí.
U CH Teddyho je tolerována čelní rozeta, křížení by tedy teoreticky přicházelo v úvahu tedy s hladkým, crestedem, šeltií nebo coronetem. Z takového spojení by se pak narodili jedinci s rovnou srstí, nositelé ChTG. Dalším křížením nositelů ChTG by se již mohli narodit CH Teddy, avšak velice pravděpodobně by jejich srst neměla požadovanou hrubou strukturu. U CH teddy z takových spojení s krátkosrstými zvířaty navíc nedosahuje pak srst ani požadované délky.

peruánec, alpaka × coronet, merino

Toto spojení není vhodné proto, že pokud by se z něj narodili peruánci nebo alpaky, mohli by zdědit nežádoucí čelní rozetu. Peruánec ani alpaka tuto čelní rozetu mít nesmí.

peruánec, alpaka × šeltie, texel

Ani toto spojení není příliš vhodné, přestože oproti předchozímu spojení šeltie ani texel nepředá čelní rozetu. Z takových spojení narození peruánci nebo alpaky mohou mít vírky navíc nebo vírky nesprávně umístěné. V současné době je chovných zvířat těchto plemen již dostatek na to, aby takové experimenty nebylo třeba dělat a do chovu se používala zvířata standardní.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkujeme vám za komentář.