Morčata? Kdo by neznal tato roztomilá, společenská, neustále kvikající zvířátka, která snad není možné vidět jinak, než když něco přežvykují. Často je můžeme vidět ve zverimexech - trojbarevná, strakatá, hladká, s vírky ... Dnes už ale existují i morčata čistokrevná, u kterých je chov cílený a to zejména v zájmu různých plemen a barevných rázů. Těm se tato zverimexová morčátka s protáhlým čumáčkem, stojatými oušky a pomíchanými barvami podobají jen velmi vzdáleně.
Voříšci se liší stavbou těla a barvou. Hlava je dlouhá s protáhlým čumáčkem, ouška jsou vysoko posazená na hlavě a nespadená-trčící nahoru. Tělo je často delší a slabší.Tato morčata bývají drobnější. Srst může být různá. Dlouhá, krátká, s vírky , bez nich. Barvy bývají zesvětlané, promíchané nebo ve špatné kombinaci.
Čistokrevné morče má kompaktní stavbu těla, silný krk přecházející v kulatou hlavu s klenutou čenichovou partií. Tato morčata jsou větší a mohutná, okolo 900-1300g. Ouška jsou velká , na hlavě nízko posazená a spadená. Žádoucí jsou velké oči. Barva srsti je různá v mnoha (standardem uznaných) barvách a kresbách. Typ srsti se odlišuje podle několika plemen, kterých je asi 13. O těch ale až příště.
Čistokrevná morčata, jak jsem už zmínila, mají svůj standard, kde je popsáno, jak mají jednotlivá plemena a barevné rázy vypadat. Existuje i Klub chovatelů morčat, kde najdete mnoho zajímavých informací. S čistokrevnými morčaty se může, stejně jako se psy nebo kočkami, chodit na výstavy, uchovňovat je (registrovat) atp...
Každé čistokrevné morčátko má svůj průkaz původu, který udává informace o morčátku: z jaké pochází chovatelské stanice, jak se jmenuje, kolik mělo sourozenců, datum narození, barvu, plemeno a výpis předků.
Ovšem pokud se někdo rozhodne koupit si morčátko, je nejlepší zajít si pro něj přímo k chovateli. Tak má větší jistotu, že zvířátko bude zdravé, v dobré kondici a případná samička nebude březí. Nechci tady odsuzovat všechny zverimexy, spousta jich má morčata v dobrém stavu a podmínkách, ale mnohokrát jsem se setkala s tím, že morčata ve zverimexu byla nemocná, špatně živená, v malém prostoru bylo mnoho zvířat nebo samci i samičky byli ve společné ubikaci.. Šťastný majitel nové samičky pak po pár týdnech zjistí, že jeho morčinka nějak moc tloustne a najednou má místo jednoho morčátka několik.
Co se týče povahy, jsou zverimexáčci i morčata s průkazem původu naprosto stejní. Všechno jsou to zvědavá, upovídaná stvoření, která se snadno ochočí a jsou nejspokojenější, když dostanou něco dobrého a k tomu podrbání za ouškem.
Jsem taky pro Morčatka s chs ,jsou Zdrava navic muzete vidět jejich rodiče .Prostě lepši je si připlatit a kopit si s chs nez od přibuzneho nebo ze zvěrimexu .Je to tak lepši i pro to morčatko ze neni vyjukane kdyz se snim chce člověk pomazlit .
OdpovědětVymazatSouhlas. :)
OdpovědětVymazatRozhodne pro morcata od chovatele.Kamaradka si koupila morce ve zverimexu a druhy den ji umrelo.
OdpovědětVymazat